DIŞ TİCARET PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ

 

Programın amacı; etkin iletişim tekniklerini kullanabilen, ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren işletmelerin ihracat, ithalat, dış ticaret işlemleri muhasebesi, kambiyo ve gümrükleme vb. alanlarda ihtiyaç duydukları Dış Ticaret Meslek Elemanlarını yetiştirmektir.

Dış Ticaret Programı’ndan mezun olan öğrenciler başta dış ticaret olmak üzere ilgili işletmelerde, bankalarda,  Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki temsilciliklerinde, Ulusal ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Firmalarında,  gümrük ve nakliye firmalarında çalışabileceklerdir. Ayrıca gerekli şartları yerine getirerek katılabilecekleri gümrük müşavirliği sınavlarında başarılı oldukları takdirde “B” karnesi alarak “Gümrük Müşavir Yardımcısı” unvanını alabilmektedirler.

Eğitim planında yer alan bütün dersleri başarıyla tamamlayan ve zorunlu stajını yapan öğrenciler Önlisans diploması ile ” Dış Ticaret Meslek Elemanı ” unvanını alırlar. Bu öğrenciler doğrudan Eskişehir Anadolu Üniversitesinin İktisat-İşletme lisans programlarına yatay geçiş veya dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık fakültelere kaydolabilirler.

2018 Hitit Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı