Yüksekokulumuzdan Çevre Dersi

17 Ekim 18

Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokul öğrencilerimiz önce mesire cafede ders yaptı; sonra piknik alanını temizlediler. Öğr.Gör. Gökhan Boduroğlu, Dr. Öğr.Üyesi Nurcan Süklüm ve Öğr. Gör. Özlem Bal gözetiminde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Gelişimi bölümü öğrencilerin Sosyal Sorunlar dersi kapsamında çevre sorunlarına dikkat çekerek öğrencilerin bu konulardaki farkındalık ve bilinç düzeyini artırarak çevreye olan hassasiyetlerini artırmak amacıyla mesire cafede ders yaparak, piknik alanında temizlik yaptırıldı. 

Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokul Öğretim görevlisi Gökhan Boduroğlu, "Sorunsuz bir dünya kuşkusuz mümkün değil ama hem üretim hem de tüketim aşamasında alınacak bazı önlemlerle sorunlar konusunda farkındalık ve bilinç yaratarak bu sorunları minimize etmek ve dünyayı bulunduğumuz çevreden başlayarak daha yaşanılabilir kılmak mümkün tabi ki bu konuda başta ailelere, eğitimcilere, sivil toplum kuruluşlarına ve yerel yönetimlere çok ciddi sorumluluklar düşmektedir" dedi. 
Biz de Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulu olarak özellikle toplumsal sorunlarla ilgili üzerimize düşen sorumlulukların farkındayız diyen Boduroğlu, bu anlamda çok güzel ve başarılı somut çalışmalar gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Sungurlu Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmetler ve Çocuk Gelişimi bölümümüz ile bu haftaki Sosyal Sorunlar dersimiz kapsamında Çevre Sorunlarına dikkat çekerek öğrencilerimizin bu konulardaki farkındalık ve bilinç düzeyini artırarak çevreye olan hassasiyetlerini artırmak amacıyla Sungurlu Belediye Başkanlığı ile işbirliği içerisinde yazlarında piknik sezonunda tıklım tıklım olan Mesire alanımızdaki doğada geri dönüşümü uzun yıllar alan ve çevremizdeki ekosisteme zarar veren atıkları toplamak amacıyla harekete geçtik diye söyledi.

Öğrencilere Çevre Bilinci Aşılanıyor
Öğr.Gör. Boduroğlu, "Çevremiz, yani bizim nefes aldığımız, doğduğumuz, doyduğumuz ve bizi içinde barındıran bu yapı, bu yaşam alanımız en değerli varlığımız olması gerekirken biz bunu sağlayamıyoruz ya da aslında bilerek sağlamıyoruz. Sağlayamıyoruz çünkü gerekli olan “çevre bilinci” birçok insanda maalesef yok. Bazıları için çevre ikinci hatta son sıralarda yer alıyor. En basit noktadan başlarsak kişinin yere attığı sigara izmariti ya da bir ürünün ambalajı onun için bir sorun teşkil etmiyor; o sadece onu elinden çıkartmayı düşünüyor o an ve birkaç adım ötede olan çöp kutusu bile onun için bir şey ifade etmiyor. Çünkü onu bilerek yere atıyor. Bu en masum olan çevre kirliliği ortaya çıkaran olaylardan birine örnek olarak verilebilir. 

Öğr.Gör. Gökhan Boduroğlu ‘’Çalışmalarımızda destekleriyle yanımızda olan Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Yüksekokul Müdürümüz Dr.Öğr. Üyesi Ömür Demirer, Sungurlu Belediye Başkanımız Abdulkadir Şahiner, Dr. Öğr.Üyesi Nurcan Süklüm, Öğr. Gör. Özlem Bal başta olmak üzere katılım sağlayan, Belediye Temizlik İşleri çalışanlarına ve tüm Yüksekokul öğrencilerimize çok teşekkür ederim.’’ dedi

 

sungurlu meslek yüksekokulu
Sunguroğlu Mah. Cerit Sok. No:1 Sungurlu/Çorum