FİZYOTERAPİ ÖNLİSANS PROGRAMI

Yaralanma, hastalık, ortopedik özür, hareket sistemi bozuklukları ve çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına olan ihtiyaç gittikçe artmaktadır. Tedavilerin başarısında, uygulamanın iyi yetişmiş yardımcı sağlık personeli tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır. “Fizyoterapi” programının amacı fizik tedavi uygulama alanında eksikliği duyulan bu konuda eğitim almış yardımcı sağlık personelini yetiştirmektir. Fizik Tedavi teknikerinin görevi; FTR hizmeti veren tüm kuruluşlarda, FTR uzman hekimi tarafından değerlendirilerek tedavi programı çizilmiş hastalara belirtilen fizik tedavi cihazlarını uygulayarak ve su içinde terapötik egzersiz yaptırarak hastaların güvenli, etkili bir şekilde tedavisini sağlamaktır.

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Amaçlar

Fizik tedavi ünitelerinde hastaların fizik tedavi uygulamalarını gerçekleştirecek sağlık teknikeri yetiştirmektir.

Programın hedefi; sağlık kuruluşlarında, fizik tedavi ünitelerinde ve özel sektörde fizik tedavi işlemlerinin yürütülmesinde gerekli olan bilgi ve beceriyle donanmış sağlık personeli yetiştirmektir. Vizyonumuz kendi alanındaki her türlü yenilik ve gelişmeyi takip ederek öğrenci standartlarını ve eğitimin kalitesini yükseltmek ve böylece mesleği en üst seviyeye çıkartmaktır.

İstihdam Olanakları

Bu programdan mezun olacak öğrenciler Sağlık Teknikeri (Fizyoterapi teknikeri) unvanını almaktadır. Fizyoterapi teknikerleri, kamu ve özel sağlık kuruluşlarının Fizik Tedavi ünitelerinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı gözetiminde çalışabilirler. İstihdam alanları; Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı / yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında ve rehabilitasyon merkezlerinde, Üniversitelere bağlı yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında, huzur evlerinde, kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde görev yaparlar.

Mezunların istihdam sıkıntısı bulunmamaktadır. Fizyoterapi programında eğitim alacak öğrencilerin; insan ilişkileri iyi, yoğun ve tempolu çalışma ortamına ayak uydurabilecek, kendini geliştirmeye ve öğrenmeye açık olması gerekmektedir.

Mezun öğrenciler Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde üniversitelerin Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü ve Fizyoterapi Rehabilitasyon Yüksekokullarında eğitim almaya devam edebilmektedirler.


İlgili Fotoğraflar

2018 Hitit Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı